BİYOBASKI YÖNTEMİYLE MİNİ BÖBREKLER ÜRETİLDİ!

Araştırmacılar, 3 boyutlu biyobaskı teknolojisini kullanarak laboratuvarda minyatür insan böbrekleri üretti. Çalışmada biyoteknoloji şirketi Organovo , Murdoch Çocuk Araştırma Enstitüsü (MCRI) yer alıyor. 

Araştırma ekibi, insanlarda böbrek hasarına neden olduğu bilinen bir ilaç sınıfının ilaç toksisitesinin taranması için 3 boyutlu biyobaskı ile üretilen insan mini böbreklerinin kullanımını da doğruladı. Çalışmada, kök hücrelerin 3 boyutlu biyobaskısının, nakiller için gerekli olan yeterince büyük böbrek dokusu tabakalarını nasıl üreteceği gösterildi.

Ekstrüzyon tabanlı 3 boyutlu biyobaskı teknolojisi ile kök hücrelerden oluşan biyomürekkep kullanılarak yapay canlı doku üretilmiştir. 

2015 yılında böbrek organoidleri yetiştirmeye başlayan Melissa Little ,  3 boyutlu biyobaskı yönteminin daha hızlı ve daha güvenilir bir sürece olanak tanıdığını belirtti. Çalışma, 3D biyobaskı ile kaliteden ödün vermeden 10 dakikada yaklaşık 200 mini böbrek oluşturabildiğini buldu.

Üretilen mini böbrekler, normal büyüklükteki böbreğe benzemektedir. Mini organlar kullanılarak böbrek hastalığı üzerine yeni tedaviler bulmak için ilaçların taraması gerçekleştirilecek. Ayrıca yeni bir ilacın böbreğe zarar verme olasılığının olup olmadığı test edilecek. Böbreğe zarar veren bir antibiyotik sınıfı olan aminoglikozitlerin toksisitesi de bu çalışmada test edildi. Profesör Little, aminoglikositlerle tedavi edilen böbreklerde belirli hücre türlerinin ölümünün arttığını bulduklarını ifade etti. 

 

REFERANS

Cutting edge technology to bioprint mini-kidneys

Cellular extrusion bioprinting improves kidney organoid reproducibility and conformation

Kynan T. Lawlor

Jessica M. Vanslambrouck

J. William Higgins

Alison Chambon

Kristina Bishard

Pei Xuan Er

Sean B. Wilson

Sara E. Howden

Ker Sin Tan

Fanyi Li

Lorna J. Hale

Derek Arndt

Benjamin Shepherd

Stephen Pentoney

Sharon C. Presnell

Alice E. Chen

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top