İLK DEFA BİR HASTAYA TİCARİ YAPAY KALP NAKLEDİLDİ

CARMAT şirketinin ürettiği ticari yapay kalp, İtalya Napoli’de bulunan Azienda Ospedaliera dei Colli Hastanesin’de hastaya nakledildi. Şirket 19 Temmuzda Aeson® ismini verdikleri biyoprostetik yapay kalbin implantını duyurdu. Aeson®, son zamanlarda biventriküler kalp yetmezliğinden muzdarip insanlar için terapötik bir alternatif sağlamayı amaçlıyor. Fransız şirketi CARMAT tarafından geliştirilen biyoprostetik kalp, ABD’deki klinik deney ortamlarında hastalara implant edilmişti. Ancak bu operasyon, ürünün ilk ticari satışını ve kullanımını işaret ediyor.

İNEK KALP DOKUSU KULLANILDI

Aeson®, içerisinde 4 adet biyolojik kalp kapakçığı barındırıyor. Kalbin, biyolojik kapakçıklara sahip olması, pıhtılaşmaya gerek olmadığı anlamına geliyor ve bu da tromboz ve kanama riskini azaltıyor. Yapay kalp, bir zarla ayrılmış hidrolik sıvı ve kan için bir bölmeye sahip. Membranın kana bakan tarafı, kalbin dört valfi gibi bir ineğin kalbinden alınan dokudan yapılmıştır. Wall Street Journal’a göre Aeson®, poliüretandan ve inek kalbi dokusundan elde edilen doğal malzemelerden yapılmıştır. Motorlu bir pompa, hidrolik sıvıyı haznelerin içine ve dışına hareket ettirir ve bu sıvı, kanın geçmesine izin vermek için zarı hareket ettirir.

BU YAPAY KALP KAN POMPALAMA HIZINI AYARLAYABİLİYOR

 

 

Gömülü sensörler, kan akışını herhangi bir anda kişinin ihtiyaçlarına göre otomatik olarak uyarlayabiliyor. Örneğin, egzersiz yapılırken kan akışı artacaktır. CARMAT,’ın geliştirdiği yapay kalbi  “gelecek nesil” unvanını kazandıran ve onu Amerikan şirketi SynCardia tarafından yapılan yapay kalpten ayıran şey bu yönüdür. SynCardia tarafından üretilen yapay kalp, sabit hızlı bir cihazdır, yani hasta aktivitesi ne olursa olsun dakikadaki atım sayısı aynı kalır. Aeson®, Aralık 2020’de CE belgesini aldı. Avrupa Birliği’nde ve CE belgesini tanıyan diğer ülkelerde pazarlandı. Şirket, ABD çalışmalarına başlamak için geçen yıl FDA onayı aldı ve son dönem biventriküler kalp yetmezliği olan 10 hastayı kaydettirdi. Çalışma, yapay kalbin nakilden önce hayat kurtaran bir adım olarak uygun bir seçenek olup olmadığını değerlendiriyordu.

KAYNAKLAR :

https://singularityhub.com/2021/07/23/next-generation-total-artificial-heart-successfully-transplanted-into-first-us-patient/https://www.plasticstoday.com/medical/transatlantic-milestones-carmats-total-artificial-hearthttps://www.cnbctv18.com/healthcare/first-artificial-heart-sold-by-french-company-for-transplant-10035481.htmhttps://www.carmatsa.com/en/press-release/first-commercial-implant-aeson-artificial-heart/https://www.breakinglatest.news/health/biocompatible-heart-implanted-in-naples-first-time-in-europe/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top